Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Pokusím se vám přiblížit, co můžete očekávat od této knihy. Je rozdělena na tři základní díly, jsou zde uvedeny konfigurační tipy pro distribuce Debian GNU/Linux, Red Hat Linux, SUSE Linux a na konci každé kapitoly jsou cvičení, která prověří, zda jste probíranou tématiku pochopili.
Na úvodních stránkách najdete doporučení, který textový editor
používat a jaké skriptovací jazyky byste se měli naučit. Dále stručnou
historii a vzájemný vztah Linuxu k Unixu, seznam dalších distribucí a v
neposlední řadě konečnou odpověď na otázku: "Která linuxová distribuce je
nejlepší?" :-D. Kapitola je uzavřena zmínkou o příkazech
man
, which
, locate
a definicí
systémového správce.
Další část vás seznámí s děním od spuštění zavaděče (Grub, LILO) a
startovacích skriptů až po vypnutí systému. Seznámí s mocí superuživatele,
vybráním toho správného hesla a popisem pseudouživatelů (bin, daemon,
nobody). Osvětlí řízení procesů, jejich životní cyklus, nastavení jejich
priority (nice, renice). Ukáže použití programů ps
a
top
. O systému souborů, právech a správě uživatelů se také nic
nezapomnělo.
Stručně a účelně jsou popsána sériová zařízení. Dozvíme se jak přidat
disk, s tím související popis práce s ext2, ext3 a fsck
.
Naučíme se plánovat s cronem. Poté se vrhneme na zálohování na široký
sortiment médií, od disket, přes super diskety, CD, externí pevné disky,
kazety, až po pásky. Použijeme k tomu programy dump
,
tar
, cpio
, dd
, volcopy
a dojde i na Amandu. Než se vrhneme na závěrečnou kapitolu tohoto dílu,
porozumíme logům. Ovladače a jádro tuto část uzavírají.
Jsme na straně 219 a hltáme základy sítí TCP/IP, nechybí ani trocha historie. Není zapomenuto ani PPP a DHCP. Když víme jak přidat počítač do sítě a máme vyřešený úvod do bezpečnostních otázek, vrhneme se na směrování. Poté se budeme věnovat síťovému hardwaru, seznámíme se se systémem doménových jmen, vyzkoušíme jeho konfiguraci, testování a ladění. Dozvíme se i o NFS jak z hlediska serveru tak klientu a nezapomeneme ani na automount. Nesmí chybět vysvětlení sdílení systémových souborů pomocí NIS a nezapomene se ani na důležité varovaní, které osvětlí, proč a na co je nebezpečné ho použít.
Elektronické poště je věnována jedna z kapitol. Mrkneme na konfiguraci Sendmailu a na závěr se zmíníme o Eximu. Před tím, než se začneme na třiceti třech stránkách zabývat bezpečností, kde mimo jiné dostaneme odpověď na otázku: "Je Linux bezpečný?", naučíme se řídit a ladit sítě. Závěrečná kapitola této části se věnuje webhostingu a internetovým serverům.
Instalace a nastavení programů, použití rsync
,
rdist
a rpm
bude vysvětleno ještě před tím, než
se naučíme nejnutnější základy geniálního systému APT. Poté se budeme
zabývat tiskem, nebude nám cizí přidání nové tiskárny, filozofie tisku ani
systém LPRng a běžné tiskové programy ghostscript
,
mpage
a enscript
. V jedné z kapitol unikneme z
virtuálního světa a dozvíme se o zacházení s technickým vybavením, dáme si
pozor na statickou elektřinu a dozvíme se, že počítače nejsou zrovna
vlhkomilné. Poté zjistíme, co můžeme udělat pro zvýšení výkonu. Budeme
informování, jakým způsobem spolupracovat se systémem Windows. Seznam a
popis daemonů nalezneme v předposlední kapitole. Závěrečná kapitola se
zabývá linuxovou kulturou, právními problémy, nabíráním zaměstnanců a
příběhy z praxe.
Je to nejlepší kniha o Linuxu, kterou jsem kdy četl. Je napsána čtivě, místy se i zasmějete. Nezabývá se tím, co najdete v každém druhém manuálu. Také se mi líbilo, že zbytečně nezabírala místo základy Bashe, Vimu atp. Je vidět, že jí napsali lidé, kteří mají s Linuxem obrovské zkušenosti a svým dílem je předali těm, kteří je teprve získávají.
Název | Linux - Kompletní příručka administrátora |
Autoři | Evi Nemeth, Garth Snyder, Trent R. Hein |
Vydal | Computer Press a.s. |
ISBN | 80-722-6919-4 |
Počet stran | 880 |
Doporučená cena | 672 Kč / 1003 Sk |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: